Dlaczego warto czytać książki?

Opublikowane przez Łukasz Cichocki w dniu

Często gdy otrzymuję pytania: „co robić, by odnieść sukces w biznesie internetowym” odpowiadam: przede wszystkim bardzo dużo czytać. Moi rozmówcy niekiedy są rozczarowani tą odpowiedzią, traktują ją jako banał – tymczasem lektura książek może przełożyć się na konkretne zyski z prowadzonej działalności. Bez zdobywania książkowej wiedzy będziesz poruszać się w świecie biznesu po omacku. Poznaj wszystkie zalety z czytania a także moją listę lektur – książki, które wskazały mi drogę do sukcesu.

Czytanie poszerza horyzonty,  stymuluje intelektualnie i… pomaga zarabiać pieniądze

Jak pokazują badania Biblioteki Narodowej, w przeciągu ostatniego roku prawie dwie trzecie Polaków nie posiadało ani jednej książki. W wielu przypadkach nie czytają nawet osoby, które pracują na stanowiskach związanych z aktywnością intelektualną czy prowadzące własne firmy. Gdy poruszam ten temat, niekiedy słyszę nieśmiałe tłumaczenia „jestem zabiegany”, „nie mam czasu”, „książki są drogie”. Zupełnie mnie to nie przekonuje. Jeżeli chcesz skutecznie działać w Internecie, musisz się do tego rzetelnie przygotować. Inaczej stracisz czas i pieniądze podejmując działania, które z dużym prawdopodobieństwem mogą okazać się nieskuteczne i nieprofesjonalne. Tymczasem warto poświęcić chociażby 15 minut dziennie i zainwestować 50-100 zł na zakup książki, która będzie pełna merytorycznych wskazówek. Krótkie artykuły na popularnych portalach w Internecie to zdecydowanie za mało.

Czytanie książek to szereg korzyści!

Lektura książek to dla mnie przede wszystkim forma samodoskonalenia, poszerzania horyzontów, a także podstawowe źródło wiedzy. Jak pokazują badania przeprowadzone przez Instytut Maxa Plancka, sam fakt czytania prowadzi do poważnych zmian w głębokich strukturach mózgu, takich jak wzgórze i pień. Osobiście nie mam wątpliwości, że gdyby nie książki, to nie byłbym dzisiaj w tym samym miejscu. Nie mam na myśli żadnego czytelniczego snobizmu, który zawsze był mi obcy.  Oczywiście czytanie często sprawia mi przyjemność, choć są takie pozycje, w których lekturę muszę włożyć więcej wysiłku i które kończę z trudem. Mimo to nie mam wątpliwości, jak wiele korzyści niesie czytanie dla osób rozwijających biznes w Internecie:

  • bogatsze słownictwo – które pomaga nam w rozmowach, pisaniu, mówieniu. Czytając poznajemy wiele nowych słów i wyrażeń, dzięki czemu doskonalimy warsztat pisarski, automatycznie przyswajamy zasady ortografii i interpunkcji, stajemy się bardziej elokwentni. To sprawia, że możemy skuteczniej komunikować się w każdej sytuacji – nie tylko z klientami i kontrahentami.
  • rozwój wyobraźni i kreatywności – dzięki czemu możesz wyróżnić się na tle konkurencji, publikując oryginalne treści, na przykład na swojej stronie internetowej czy posty w mediach społecznościowych. Czytanie pomaga poszerzać horyzonty, dostrzegać szerszy kontekst zjawisk i podchodzić do problemów z innej perspektywy.
  • merytoryczna wiedza – którą możesz wykorzystać przy planowaniu swojego biznesu (wielu błędów można uniknąć, ucząc się z doświadczenia innych) lub dzielić się nią z odbiorcami i klientami na przykład tworząc ciekawe infografiki, posty czy materiały wideo, co sprawi, że szybciej zbudujesz pozycję eksperta.
  • samo informowanie o czytaniu wybranych publikacji na przykład branżowych, może sprawić, że zyskasz w oczach odbiorców – będziesz postrzegany jako ekspert i erudyta. To sprawi, że do Twojego biznesu dołączą nowe osoby.

Książki, które przydadzą Ci się w internetowym biznesie. Moja lista lektur

Łukasz Cichocki poleca książki biznesowe i rozwojowe, które odmieniły jego życie

Łukasz Cichocki poleca książki biznesowe i rozwojowe, które odmieniły jego życie

Oczywiście, nie wszystko jedno, co czytamy – warto szukać książek rozwijających i mądrych, pisanych przez osoby z doświadczeniem i sukcesami w dziedzinie, którą się zajmuję. Poniżej przedstawiam moją listę lektur: książki, które zmieniły moje postrzeganie tego, jak zarabiać pieniądze w internecie i jak budować swój biznes. To im zawdzięczam w dużej mierze swój sukces.

  1. Mark Anastazi – Laptopowy Milioner – książka-praktyczny poradnik, a przede wszystkim zbiór inspiracji dla osób, które myślą o zerwaniu z pracą na etacie i założeniu własnego biznesu lub zdecydowały się już to zrobić. Pokazuje, jak wiele możliwości daje Internet.
  2. Robert Kiyosaki – Bogaty ojciec, biedny ojciec – książka, która podkreśla ogromną rolę edukacji finansowej, w przystępnej formie wprowadza w świat biznesu i finansów, uczy przedsiębiorczości. Amerykańska perspektywa nie do końca odpowiada polskim realiom, jednak wnioski płynące z lektury są bardzo ciekawe.
  3. Robert Kiyosaki – Kwadrant przepływu pieniędzy – kontynuacja „Bogatego ojca, biednego ojca”. Utrzymana w podobnym stylu, zawiera kilka ciekawych przemyśleń i podpowiedzi, co robić, by pracować mniej, a jednocześnie zwiększyć swoje dochody.
  4. T. Harv Eker – Bogaty albo biedny, po prostu różni mentalnie – publikacja, która koncentruje się na psychologicznych aspektach zarabiania, pokazuje różnice w postępowaniu bogatych i biednych.
  5. Joseph Murphy – Potęga podświadomości  kultowy poradnik, który pokazuje, jak skutecznie osiągać swoje cele dzięki zmianie sposobu myślenia.