Pragniesz rozwoju i sukcesu? Śledź swoją codzienną efektywność!

Opublikowane przez Łukasz Cichocki w dniu

Postawiłeś sobie cele, ale nie możesz się zmotywować do działania? Brakuje Ci konsekwencji, tracisz czas i nadal nie wiesz, jak temu zaradzić? To dlatego, że nie śledzisz swojej efektywności lub robisz to źle.

Przeniesienie na kartkę swojego rytmu dnia pozwala łatwo zauważyć obszary, w których możesz się poprawić. Nawet nie masz pojęcia, jak wielu rzeczy nie jesteś świadomy – dopóki nie zobaczysz ich czarno na białym. Gdy pozostają jedynie w Twojej głowie – szukasz usprawiedliwień, zapominasz i chodzisz na skróty. Śledzenie swojej efektywności to jedno z podstawowych narzędzi, które możesz wykorzystać do doskonalenia się. Sprawdź, jak robić to dobrze!

Dlaczego powinieneś śledzić swoją efektywność każdego dnia?

Gdy nie śledzisz i nie planujesz swoich dni – czas, energia i pieniądze dosłownie uciekają Ci przez palce. Poświęcasz mnóstwo sił na zupełnie bezsensowne czynności. Tracisz cenny czas na zastanawianie się, co teraz zrobić i szukanie motywacji. Pewnie też nie raz zdarzyło Ci się “zawiesić w czasoprzestrzeni” i zapomnieć, który jest dzień tygodnia, miesiąca – albo nawet który jest miesiąc.

Rozwiązanie wszystkich tych problemów jest banalnie proste. Nauka radzenia sobie z tego typu – typowo ludzkimi tendencjami jest podstawą Akademii Afiliacyjnej “Ekspert Afiliacji”. Podstawowe porady przedstawię Ci jednak w tym artykule.

Łukasz Cichocki prowadzący szkolenie ze śledzenia codziennej efektywności dla Społeczności Ekspert Afiliacji w ramach bloku biznes i rozwój

Łukasz Cichocki prowadzący szkolenie ze śledzenia codziennej efektywności dla Społeczności Ekspert Afiliacji w ramach bloku biznes i rozwój

„Od kiedy używam Dziennika Afiliacyjnego Eksperta Afiliacji każdy mój dzień jest udany!” ~ Łukasz Cichocki

Jakie są najważniejsze obszary śledzenia efektywności?

Efektywność jest ogólnym pojęciem. Jeśli zaś chcesz osiągnąć efekty – musisz skupić się na szczegółach. Dlatego właśnie chcę przedstawić Ci cztery najważniejsze obszary efektywności. Później powiem Ci, jak możesz w świadomy sposób je śledzić i analizować.

  • Organizacja – dzięki której nie tracisz czasu
  • Motywacja wewnętrzna – która daje Ci energię do działania
  • Kontrola budżetu – pozwala stworzyć rezerwę finansową i przestać martwić się brakiem pieniędzy
  • Analiza – wskaże Ci obszary, w których możesz się jeszcze poprawić

Świadomość tych czterech obszarów jest kluczowa, jeśli chcesz skutecznie śledzić swoją efektywność. Pomagają one odpowiednio zaplanować działanie – a to jest najważniejszym elementem tej układanki.

Śledzenie codziennej efektywności nie jest bowiem konieczne tylko ze względu na to, aby Ci uświadomić pewne rzeczy. Jest konieczne dlatego, że pozwala Ci sprawdzić, czy działania, które podejmujesz przynoszą efekty – czy nie.

Całe zagadnienie wyjaśnię Ci najprościej, jak to tylko możliwe – czyli opisując przykładowy dzień, który uwzględnia śledzenie efektywności. Wyobraź sobie zatem: wstajesz rano…

Terminy i organizacja dnia – o czym musisz pamiętać?

Poranna rutyna jest niezwykle ważna – prysznic, śniadanie, lekka aktywność. Powinieneś do niej dołączyć też planowanie dnia. Usiądź i zapisz na kartce, który jest dzień – razem z datą. Dzięki temu będziesz wiedział, ile zostało Ci czasu do zrealizowania jakiegoś zlecenia czy innego zadania.

Później wypisz wszystkie rzeczy, które musisz zrobić tego dnia. Najlepiej sprawdza się forma checklisty, na której będziesz mógł odhaczać poszczególne zadania po ich wykonaniu. Bardzo ważne jest również określenie istotności poszczególnych zadań.

Każdego dnia powinieneś sobie wyznaczyć 3 główne cele – domknięcie zlecenia, stworzenie konceptu projektu czy przeanalizowanie briefu i zapisanie pytań do klienta. Niech to będą trzy czynności, które zabiorą Ci najwięcej czasu – je musisz zrealizować za wszelką cenę.

Sam zobaczysz, że zadaniowe podejście do dnia pozwoli Ci oszczędzić czas. Zadania główne zrealizujesz szybciej, niż się spodziewasz – dzięki czemu będziesz miał więcej czasu na resztę checklisty.

Powinieneś to zrobić rano, aby później nie tracić czasu na szukanie sobie pracy w trakcie dnia. Będziesz mógł złapać flow i po prostu działać.

Zadbaj o motywację wewnętrzną – to doda Ci energii!

Motywacja wewnętrzna pozwala Ci zmobilizować się do działania. Na nią zaś najskuteczniej oddziałują marzenia i aspiracje. Pamiętaj o nich – możesz je nawet zapisać. Najważniejsze, żeby mieć przed sobą długoterminowy cel. Przypomni Ci to, że wszystko co robisz, to tak naprawdę kolejny kamień milowy w drodze do sukcesu. Gdy potrzebujesz motywacji – pomyśl o marzeniach. Dzięki temu Twoje nastawienie do pracy zmieni się diametralnie!

Mapa marzeń - Łukasz Cichocki

Mapa marzeń – Łukasz Cichocki

„12 kwietnia 2021 wymyśliłem wyzwanie, którym chciałem spowodować, że ludzie znów zaczną marzyć. Skalę tego co udało mi się osiągnąć sprawdzisz wpisując w wyszukiwarce Facebooka #Wyzwanie9Marzeń Jeśli działasz w marketingu internetowym, dołącz do mojego wyzwania! „~ Łukasz Cichocki

Kontrola budżetu i tworzenie rezerwy finansowej – dlaczego jest to tak ważne?

Kwestią czysto pragmatyczną odnośnie do śledzenia efektywności jest kontrola budżetu. Każdego dnia zapisuj swoje wydatki i zarobki. Powinieneś dążyć do bilansu na plus. Jeśli jest odwrotnie – znajdź sposób, aby ograniczyć wydatki. Pozwoli Ci to stworzyć rezerwę finansową. Ta z kolei jest kluczem do komfortu i poczucia bezpieczeństwa. Nie będziesz musiał przejmować się finansami, dzięki czemu skupisz się na pracy.

„Kontroluj swoje pieniądze! Inaczej to one będą kontrolowały Ciebie!” ~ Łukasz Cichocki

Zapisuj przemyślenia i wyciągaj wnioski – stawaj się lepszy każdego dnia!

Dziennik Afiliacyjny Eksperta Afiliacji

Dziennik Afiliacyjny Eksperta Afiliacji w wersji do samodzielnego druku

Na koniec każdego dnia usiądź na spokojnie i zapisz swoje przemyślenia. Później je przeanalizuj i zapisz wnioski na temat tego, co możesz poprawić. Możesz do tego użyć Dziennika Afiliacyjnego, który dla Ciebie stworzyłem. Wystarczy, że go wydrukujesz albo zapiszesz na pulpicie i każdego dnia będziesz uzupełniał. Sam zobaczysz, jak każdy Twój dzień będzie coraz bardziej efektywny!