Jak rozliczyć przychód z Afiliacji?

Opublikowane przez Łukasz Cichocki w dniu

Uczestnictwo w programach afiliacyjnych związane jest z osiąganiem przychodów. Zgodnie z prawem, z przychodów tych należy okresowo się rozliczać. Choć tematyka rozliczeń podatkowych budzi w społeczeństwie niemałe kontrowersje, okazuje się, że dopełnienie obowiązków wobec fiskusa w naszym przypadku wcale nie będzie takie trudne. Jak rozliczyć przychód z afiliacji i kiedy właściwie należy to zrobić?

Jak rozpoznać przychód z afiliacji?

Na początek warto wyjaśnić, czym dokładnie jest przychód z afiliacji. Otóż w kontekście podatkowym mówimy tutaj o przychodach z wynajmu/dzierżawy powierzchni reklamowej. Choć brzmi to dosyć enigmatycznie, dzierżawę powierzchni reklamowej można porównać do wynajmu mieszkania. Zamiast lokalu mamy tutaj jednak stronę internetową, a w miejscu lokatorów pojawiają się różnego rodzaju reklamy. My, jako właściciele strony internetowej, uzyskujemy przychody, z których musimy się rozliczyć. Zgodnie z polskim prawem, przychody z afiliacji nie są bowiem zwolnione z opodatkowania, podobnie jak na przykład przychody z umowy o pracę.

Jak rozliczyć przychód z Afiliacji

Przychody z Afiliacji – Łukasz Cichocki, Ekspert Afiliacji

Rozliczenie przychodów – miesięczne czy jednorazowe?

Sposób dokonywania rozliczenia z afiliacji zależy w głównej mierze od tego, czy posiadasz firmę, czy też rozliczasz się jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. W pierwszym przypadku sytuacja jest jasna, bowiem należy wystawić fakturę. Na jej podstawie właśnie rozpoznaje się przychód. Przedsiębiorcy rozliczają się z fiskusem co miesiąc (w niektórych przypadkach także kwartalnie), wpłacając zaliczkę na podatek dochodowy. Inaczej jest w przypadku osób fizycznych – choć mogą one rozliczać się w częstotliwości miesięcznej, mają też możliwość dokonania jednorazowego rozliczenia za dany rok podatkowy. Należy to zrobić, składając PIT. Mimo, iż druga opcja wydaje się być atrakcyjniejsza, to jednak warto regularnie obliczać zaliczki na podatek dochodowy, a kwoty odkładać na osobnym koncie. Jeśli w ramach afiliacji zarabiamy po kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie, może okazać się, że pod koniec roku będziemy musieli zapłacić bardzo wysoki podatek.

Kiedy nie zapłacimy podatku dochodowego od przychodów z afiliacji?

Traktujesz Afiliację jako dodatkowe źródło dochodu? Bardzo możliwe, że w ogóle nie będziesz musiał płacić podatku. Warto pamiętać, że obecnie kwota wolna od opodatkowania wynosi 30 000 zł rocznie. Zatem jeśli Twoje dochody wynoszą 1000-2000 zł miesięcznie, nie musisz odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy, nie masz też obowiązku zapłaty podatku na koniec roku. Pamiętaj jednak, że dochody z afiliacji sumują się z innymi, w tym z dochodami:

  • uzyskiwanymi na podstawie umowy o pracę,
  • uzyskiwanymi na podstawie umów cywilnoprawnych,
  • z uczestnictwa w różnych sieciach afiliacyjnych.

Dlatego też bardzo istotne jest bieżące kontrolowanie swoich zarobków. Chodzi o to, by nie okazało się, że po zakończeniu roku trzeba zapłacić naprawdę wysoki podatek.

Jak rozliczyć przychód z afiliacji?

Samodzielne rozliczenie dochodu z afiliacji może być problematyczne. Szczególnie, jeśli osiągasz także dochody z innych źródeł. Wtedy też dobrze jest zasięgnąć opinii doświadczonego księgowego.  Dopełni on w Twoim imieniu wszelkich, niezbędnych formalności. Jeśli szukasz odpowiedniej osoby do rozliczenia dochodów, mogę polecić Ci mojego księgowego. W tym celu skontaktuj się ze mną>>.

Tymczasem, jeżeli dopiero zastanawiasz się nad przystąpieniem do sieci afiliacyjnej, sprawdź bezpłatny Projekt Ekspert Afiliacji, dostępny na stronie  https://ekspertafiliacji.pl/ i przekonaj się, że można zarabiać w internecie bez konieczności inwestowania sporej ilości pieniędzy.