Afiliacja

Zarabianie w programie partnerskim polega na promowaniu swojej strony internetowej, poprzez którą realizowana jest sprzedaż produktów i usług. Pierwszy krok do tego to wybór programu partnerskiego odpowiedniego dla oferowanych przez reklamodawcę produktów. Na rynku znaleźć można programy uniwersalne oraz te, o profilowanych produktach z konkretnej kategorii. Ważne miejsce zajmują finansowe programy partnerskie takie jak Money2Money, których asortyment opiera się na kontach osobistych, kredytach gotówkowych, kartach kredytowych, szybkich pożyczkach, lokatach oraz produktach ubezpieczeniowych.

Po dokonaniu selekcji i rejestracji do programu wydawca wybiera i zamieszcza materiały reklamowe oferowane przez organizatora. W przypadku programu Money2Money są to m.in. widgety, linki tekstowe, mejlingi html, boxy reklamowe, kalkulatory, rotatory reklamowe. W zależności od ustalonej metody płatności, wydawca otrzymuje prowizje za wykonanie przez klienta pożądanej akcji. Może to być na przykład zakup produktu bądź pozostawienie danych kontaktowych.

Rozliczenie za sprzedaż odbywa się zwykle w momencie osiągnięcia przez wydawcę wypłacalnego progu. Organizator programu partnerskiego bądź bezpośrednio reklamodawca waliduje przesłane wnioski i wypłaca prowizje. Rozliczenia prowadzone są dwutorowo, z zależności od modelu współpracy wydawcy z programem partnerskim. W przypadku partnerów działających jako osoby fizyczne, do rozliczenia potrzeba samodzielnego wygenerowania rachunku (np. w panelu użytkownika), prowadzący firmy wystawiają natomiast faktury.